The Transport and Mobility competence team deals with social science and interdisciplinary aspects of sustainable mobility

  • NEWS
aktualita

Looking forward to see you next year.

We would like to invite you to conference "Future of Urban Mobility in the Context of Societal Challenges" organized by our team.

aktualita

From 10 to 24 August 2021, a sociological survey will take place among visitors to four protected areas: the Bohemian Switzerland National Park and the Labské pískovce Protected Landscape Area, the Jizera Mountains Protected Landscape Area and the Moravian Karst Protected Landscape Area.

Jejím cílem bylo shrnout stávající zkušenosti s těmito plány v ČR, hlavní problémy a překážky spojené s jejich tvorbou a implementací a vyvodit doporučení pro plánovanou metodiku pro plány mobility pro velkoplošná chráněná území.

Před týdnem, 8. 3., jsme slavili Mezinárodní den žen. Na téma rovnosti žen v dopravě proběhla řada akcí, např. mezinárodní webinář

Četnost a způsob cest za nákupy se změnily během epidemie Covid-19 u více než tří čtvrtin obyvatel měst ČR.

DaM logo
 
FB  +420 475 284 708
FB  info@mobilita-ieep.cz
FB  @dopravamobilita
TRANSPORT AND MOBILITY RESEARCH TEAM
Institute for Economic
and Environmental Policy

Faculty of Social and Economic Studies
J. E. Purkyne University in Usti nad Labem
Moskevská 54
Ústí nad Labem
400 96
map
©2021 Mobilita-ieep.cz. Publication or further dissemination of content is prohibited without the written consent of Mobilita-ieep.cz.